Sociální demokracie v evropských volbách 2024

Přehled volebních programů, priorit, kandidátů, materiálů a odkazů ke kandidátce Sociální demokracie najdete na nestranném přehledu k evropským volbám, na Programech do voleb.

Rozšířené informace

Priority

 • Konec kartelů

  Budeme bojovat za úpravu evropského práva, aby EU a členské státy měly silnější nástroje pro posílení hospodářské soutěže rozbíjením kartelů a oligopolů. Tyto podnikatelské struktury, často vlastněné superbohatými jednotlivci, si bezostyšně diktují ceny a konkurenční boj o zákazníka už ani nepředstírají.
 • Klimatický fond

  Budeme bojovat za navýšení prostředků pro nový evropský Sociální klimatický fond. Je nepřijatelné, aby v ČR z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci obrovské částky čerpali uhlobaroni. V prvé řadě je třeba dotovat domácnosti zasažené vyššími náklady, podpořit vznik nových pracovních míst a přípravu na nové klimatické podmínky.
 • Rovnost v EU

  Je nezbytné konečně začít se skutečným sbližováním ekonomické úrovně mezi starými a novými členskými státy. Česko nesmí být ekonomickou kolonií Západu. Je třeba evropskou legislativou omezit vysávání financí z východních států nepřiměřenými dividendami.
 • Green deal

  Zajistíme, aby zelená transformace byla sociálně spravedlivá, pomohla střední třídě i celé společnosti, musíme věnovat zvláštní pozornost dopadům na nízkopříjmové skupiny obyvatel, na malé a střední podniky.
 • Spravedlivé zdanění

  Musíme zastavit chamtivost, kdy zisky společností rostou, a zvyšování cen jde na úkor spotřebitelů, což snižuje kupní sílu domácností. Budeme prosazovat sjednocení sektorových a daní z mimořádných zisků napříč státy EU.
 • Mzdy

  Za práci musí být spravedlivá odměna. Češi pracují skoro nejvíce v EU a přitom dostávají podprůměrné mzdy. I ve stejných nadnárodních podnicích mají nižší mzdy než v západních státech. Chceme evropskou regulaci výše odměňování v nadnárodních firmách.

Volební program

Kandidátní listina

 1. Lubomír Zaorálek
 2. Daniela Ostrá
 3. Vladimír Špidla
 4. David Rouček
 5. Lukáš Ulrych
 6. Květoslava Kotrbová
 7. Klára Školníková
 8. Jakub Kovařík
 9. Manuela Haug
 10. Bohumil Čáp
 11. Lenka Desatová
 12. Michael Cardal
 13. David Kaszper
 14. Libor Rouček
 15. Luděk Svoboda
 16. Zuzana Brzobohatá
 17. Filip Hrůza
 18. Monika Kaucká Hermannová
 19. Mirka Wildmannová
 20. Ján Chlebo
 21. Petr Pavlík
 22. Věra Nenutilová
 23. Jan Košák
 24. Radek Scherfer
 25. Ondřej Veselý
 26. Alžběta Kálalová
 27. Michaela Marksová
 28. Jiří Dienstbier